Введення «податку» на авторське право під час кризи ставить «крапку» на Урядовій програмі підтримки малого та середнього бізнесу

Не зважаючи на обіцянки Кабінету Міністрів України підтримати малий та середній бізнес, саме під час кризи і пандемії Уряд впроваджує для підприємців «податок» на авторське право. Це зазвичай вдарить по гаманцях пересічних громадян, оскільки призведе до наступного підвищення тарифів на всі товари і послуги, які прямо чи опосередковано використовують у своїй діяльності об’єкти інтелектуальної власності.

Нововведення здійснюються на виконання Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», прийнятого минулим складом парламенту на вимоги представників США та ЄС.

Про це говорили експерти, провайдери, керівники і учасники галузевих асоціацій 1 травня на відеозаході, який організували конференція «Дні електронних комунікацій» і Телеком-кружок за участю народного депутата України, заступника голови Комітету ВРУ з питань цифрової трансформації  Олександра Федієнка.

Додаткові платежі, зокрема для ретрансляторів телеканалів за використання об’єктів авторського права і суміжних прав вступають у силу з 10 квітня 2020 року. Плата вводиться в розпал економічної кризи, коли окремі провайдери зазнають значних збитків через масові неплатежі абонентів за послуги ТБ. Розмір плати планується збільшувати поступово, у коридорі з 0,4 грн до 3 грн із кожного споживача у 2025 році. Договори мають укладатися після оприлюднення Мінекономіки повідомлення про остаточні тарифи щодо кабельної ретрансляції. Орієнтовно загальна сума відрахувань у цій сфері може сягнути понад 200 млн грн на рік і, на думку учасників конференції, буде «вимиватися» з вітчизняної економіки. При цьому, на сьогодні у структурі доходу ретрансляторів роялті вже складає до 30%, а плата спрямовується безпосередньо українським та іноземним телеканалам.

Учасники заходу впевнені, що українські автори від додаткового «податку» нічого не отримають, оскільки гроші будуть спрямовані посередникам для іноземних правовласників.

Водночас завдяки кмітливим юридичним конструкціям компанія «Зеонбуд», найкрупніший ретранслятор телеканалів, звільняється від сплати такого «податку». Отже, основний фінансовий тягар нестимуть споживачі та підприємці малого і середнього бізнесу.

За результатами обговорення, спікери конференції вирішили звернутися до акредитованої організації колективного управління про відтермінування вступу в дію чинної норми Закону в зв’язку з економічною кризою за посередництвом Мінекономіки. А також просити заступника голови Комітету ВРУ з питань цифрової трансформації Олександра Федієнка  та його колег зареєструвати проект Закону про впровадження договірного порядку надання дозволу на кабельну ретрансляцію згідно із Планом виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, з іншої сторони.

 

Зустріч представників галузі відбулася за сприяння АППК, ІнАУ і Телекомпалати України.

 

Повна версія онлайн-трансляції за посиланням